W dniach 26 i 27 kwietnia SzkoÅ‚a Podstawowa w KrÄ™psku staÅ‚a siÄ™ „mini Goleniowem”.
W gÅ‚ównym holu w zaaranżowanej sali kinowej odbywaÅ‚a siÄ™ projekcja filmu „Goleniów wczoraj i dziÅ›”- Å›ladami Andrzeja Przeździeckiego. Na wycieczkÄ™ udali siÄ™ uczniowie szkoÅ‚y wraz z opiekunami a oprowadzaÅ‚ nas pan Andrzej Przeździecki. CaÅ‚ość zostaÅ‚a sfilmowana przez uczniów: Seweryna Kacprzaka, Bartosza Lewandowskiego i Kamila Tappera. Projekcji filmu towarzyszyÅ‚a wystawa zdjęć bÄ™dÄ…cych uzupeÅ‚nieniem wypowiedzi p. Przeździeckiego.
Od strony holu, drzwi wejÅ›ciowe do sal lekcyjnych zostaÅ‚y udekorowane tematycznie. Przez drzwi „Å»óÅ‚ty Domek” wchodziÅ‚o siÄ™ do sali dotyczÄ…cej historii Goleniowa. Tutaj wyÅ›wietlana byÅ‚a projekcja animacji poklatkowej „Historia jednej ulicy - Konstytucji 3 Maja”. ZdjÄ™cia do animacji wykonali uczniowie: Kacper Chromy, Igor SzabÅ‚owski i Hubert Wilkowiecki. Tekst w oparciu o książkÄ™ autorstwa Józefa Kazanieckiego „Goleniów – ulice Konstytucji 3 Maja i Szarych Szeregów” opracowaÅ‚a p. Lidia Miszczuk, a czytaÅ‚a uczennica Oliwia Kleszcz. Projekcji towarzyszyÅ‚a wystawa.
W oparciu o film o Goleniowie i animacjÄ™ dot. ul Konstytucji 3 Maja przeprowadzane byÅ‚y konkursy i zgadywanki. MÅ‚odsi uczniowie ukÅ‚adali wielkoformatowe puzzle „Brama WoliÅ„ska i KoÅ›cióÅ‚ Å›w. Katarzyny”. Prezentowane byÅ‚y również reprodukcje grafik: Paula H. Bastiana dotyczÄ…ce Goleniowa z kolekcji udostÄ™pnionej naszej szkole przez Å»óÅ‚ty Domek.
Kolejne drzwi ozdobione w sylwetÄ™ „Spichlerza” prowadziÅ‚y do Muzeum Przyrodniczego i Puszczy Goleniowskiej. Uczniowie i opiekunowie wybrali siÄ™ na wycieczkÄ™ do rezerwatu przyrody: „Uroczysko ÅšwiÄ™ta” im. Profesora MieczysÅ‚awa Jasnowskiego. O chronionych gatunkach roÅ›lin i zwierzÄ…t opowiadaÅ‚a podczas wycieczki p. Dyrektor Iwona Bondar. ZdjÄ™cia z wycieczki prezentowane w sali naszego muzeum wykonali uczniowie: Gabrysia Marut, Bartek Marut, Oliwia Kleszcz, Dagmara Szczepaniak. Na ekspozycji pokazywane byÅ‚y również skóry lisów, jenota, dzika i jelenia; poroża jeleni i daniela parostki kozÅ‚ów, szable dzika; szyszki, huby, mchy i porosty wypożyczone z NadleÅ›nictwa Goleniów i pochodzÄ…ce z prywatnych kolekcji przyjacióÅ‚ szkoÅ‚y. W sali przyrodniczej uczniowie rozwiÄ…zywali konkursy i zgadywanki dot. zwierzÄ…t i roÅ›lin przygotowane przez p. MaÅ‚gorzatÄ™ Jendrzejczak, sÅ‚uchali gÅ‚osów ptaków i przyglÄ…dali siÄ™ ich sylwetkom oraz sÅ‚uchali gawÄ™d o ptakach i zwierzÄ™tach doktora Andrzeja Kruszewicza. Na potrzeby naszego „Muzeum Przyrodniczego”, uczennica Basia HaÅ‚as udostÄ™pniÅ‚a swoje zbiory książkowe i multimedialne.
Drzwi ozdobione w sylwetÄ™ „Bramy WoliÅ„skiej” otwieraÅ‚y siÄ™ na warsztaty ceramiczne „Wylepianki”, które prowadzili paÅ„stwo: Marta WlaźliÅ„ska i Waldemar BÄ…k. Uczniowie dowiedzieli siÄ™ wiele o produkcji i obróbce ceramiki oraz wykonywali prace w glinie na tematy: Brama WoliÅ„ska, Herby Goleniowa oraz wÅ‚asny temat dowolny. Szkolna Å›wietlica zamieniÅ‚a siÄ™ w Goleniowski Dom Kultury gdzie dzieci uczyÅ‚y siÄ™ grać na fletach i dzwonkach HejnaÅ‚ Goleniowa pod kierunkiem p. Wioletty SÅ‚omiÅ„skiej, Å›piewaÅ‚y piosenkÄ™ do melodii: „SzÅ‚a dzieweczka…” ze zmienionym przez p. MagdalenÄ™ KorzeniewskÄ… tekstem dostosowanym do Goleniowa i okolic. WyszywaÅ‚y i haftowaÅ‚y herby Goleniowa pod kierunkiem p. Justyny Grzeszczuk. Sala Gimnastyczna zamieniÅ‚a siÄ™ w OÅ›rodek Sportu i Rekreacji gdzie dzieci uczyÅ‚y siÄ™ grać w tenisa ziemnego pod kierunkiem pana Marcina Finke.
MaÅ‚y hol byÅ‚ miejscem wielkoformatowej pracy malarskiej. Mural dotyczÄ…cy zabytków i herbów Goleniowa zaprojektowany przez p. EwÄ™ Biniek malowaÅ‚y dzieci pod jej kierunkiem. W salach lekcyjnych klas 1-3 dzieci pod kierunkiem pan: BogusÅ‚awy Boruk i Doroty Sobczak wylepiaÅ‚y z masy solnej i malowaÅ‚y herby Goleniowa, tworzyÅ‚y Lap – booki, SÅ‚uchaÅ‚y Audio – booka z legendami goleniowskimi nagranego przez uczniów: ZosiÄ™ Cioroch, MichalinkÄ™ Cioroch, OliwiÄ™ Kleszcz, KlaudiÄ™ Jakutowicz i Huberta Wilkowieckiego.
Dzieci z grupy przedszkolnej i wczesnoszkolnej malowały, wyklejały herby, układały puzzle dot. Goleniowa, słuchały legend goleniowskich.
Nad całością czuwała p. Magdalena Korzeniewska
72-113 Krępsko
ul. Szkolna 2