2 PAŹDZIERNIKA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY
Szkoła w Krępsku solidarnie z całym światem uczciła ten dzień apelem, w którym wzięła udział cała społeczność przedszkolna i szkolna. W ramach tego dnia uczniowie klas IV-VII wykonali plakaty na lekcjach plastyki. W tym dniu obowiązywały w szkole niebieskie wstążki – symbol walki z przemocą. Wszystkie informacje odczytywane podczas apelu zawisły na naszej gazetce szkolnej.
W naszej szkole mówimy zdecydowanie NIE PRZEMOCY!!!
2 października ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 15 czerwca 2016 r.,MIĘDZYNARODOWYM DNIEM BEZ PRZEMOCY - zainspirowany poglądami propagatora pacyfizmu Mahatmy Gandhiego. Święto obchodzone jest corocznie 2 października, dzień ten jest dniem urodzin Mahatmy Gandhiego (2 października 1869 r.).
Psychologia wyróżnia cztery rodzaje przemocy: psychiczną, fizyczną, ekonomiczną i seksualną. Każda z nich może występować samodzielnie (sprawca może poprzestać tylko na krzywdzących słowach, ale nigdy nie uderzyć) albo się przenikać. Kolejnym wariantem jest eskalacja – brak ostrego sprzeciwu ze strony ofiary prowadzi do pogłębiania się zachowań przemocowych. Jeśli osoba wobec której stosowana jest przemoc nie zbuntuje się lub nie odejdzie po incydencie, sprawca będzie rozszerzał granice tego, co mu wolno i przejdzie od słów do czynów. Zachowania przemocowe, które mogą się swobodnie rozwijać, szybko stają się normą zarówno dla sprawcy, jak i dla pokrzywdzonych. A im dłużej to trwa, tym trudniej jest odejść...
Rodzaje przemocy:
Przemoc fizycznato wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia przy użyciu siły fizycznej. Typowymi środkami przemocy fizycznej jest szarpanie, popychanie, uderzanie, szturchanie, kopanie itp.
Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej. Typowymi środkami przemocy psychicznej są groźba, krzyczenie na kogoś, obelga, straszenie (np. użyciem przemocy fizycznej) i molestowanie psychiczne.
Przemoc ekonomiczna- naruszenie własności. Przemoc ekonomiczna wiąże się celowym niszczeniem czyjejś własności, pozbawianiem środków lub stwarzaniem warunków, w których nie są zaspokajane niezbędne dla przeżycia potrzeby.
Przemoc seksualna - naruszenie intymności. Przemoc seksualna polega na zmuszaniu osoby do aktywności seksualnej wbrew jej woli, kontynuowaniu aktywności seksualnej, gdy osoba nie jest w pełni świadoma, bez pytania jej o zgodę lub gdy na skutek zaistniałych warunków obawia się odmówić. Przymus może polegać na bezpośrednim użyciu siły lub emocjonalnym szantażu.
Przemoc rówieśnicza to m.in: przezywanie, dogadywanie, ośmieszanie, wykluczenie z grupy, ignorowanie, nastawianie innych przeciwko osobie, pobicie, kopanie, popychanie, szarpanie, kradzież, niszczenie przedmiotów, złośliwe SMS-y, e-maile, wpisy w serwisie społecznościowym, umieszczanie w internecie zdjęć lub filmów ośmieszających ofiarę.
Gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia przemocą rówieśniczą:
w szkole: pedagog szkolny, wychowawca, nauczyciel
Policja
800 100 100 - telefon - dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci
116 111 - telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 080 222 całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli (Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych)
Pedagog szkolny
72-113 Krępsko
ul. Szkolna 2