Obchody 229 Rocznicy Konstytucji 3 Maja
Historia naszej ojczyzny to ponad tysięczna, kręta ścieżka, bogatej tradycji, zarazem sukcesów, ale też gorzkich porażek. Ostatecznie zawiły szlak wiedzie ku zwycięstwu – ku wolnej, niepodległej Polsce, która w tym roku świętuje 102 rocznicę niepodległości. Jak przypomina nam historia naszego kraju, niepodległość to wartość, którą trzeba pielęgnować. Przecież to efekt starań wielu pokoleń, niezliczonych istnień, które za ukochaną ojczyznę nie wahali się oddać tego co najcenniejsze – osobistego szczęścia a nawet życia. Pamięć o tych ludziach, ich czynach oraz odwadze na zawsze utrwalone zostały w symbolach polskości. Jednym z takich symboli jest Konstytucja 3 Maja – pierwszy tego typu spisany akt prawny w Europie, drugi na świecie (obok Konstytucji USA). Konstytucja stanowiąca akt niezwykłej odwagi, będąca wyrazem troski o dobro ojczyzny, wyrażająca potrzebę reform, miała być pierwszym krokiem ku naprawie polskiej państwowości. Niestety, koleje losu uniemożliwiły dopełnienie tego procesu. Niemniej jednak obrady Sejmu Czteroletniego na zawsze zapisały się jako najważniejsze wydarzenia w dziejach Polski, a majowa Konstytucja po dziś dzień uważana jest za polityczny, społeczny i historyczny testament porozbiorowej Polski, Zaznaczyć należy, iż rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczyście obchodzili już polscy patrioci podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja, to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.
Dziś żyjąc w wolnym, demokratycznym kraju Polacy nadal pamiętają o tym doniosłym wydarzeniu sprzed ponad 200 lat. Pamięć o Konstytucji 3 Maja, pieczołowicie pielęgnowana przez kolejne pokolenia Polaków, przetrwała. Dla współczesnych Konstytucja 3 Maja to symbol walki o ukochaną ojczyznę, a zarazem świadectwo woli narodu, akt niezwykłej odwagi i wiary w polskość. W dni takie jak Święto Konstytucji 3 maja uzmysławiamy sobie, że mówiąc dom, mamy na myśli coś więcej – naszym domem jest ojczyzna: POLSKA.
W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień ten jest znakomitą okazją, by uzmysłowić młodemu pokoleniu rolę i znaczenie takich słów jak Patriotyzm i Ojczyzna. Jednak w tym roku z powodu pandemii nie mogliśmy zorganizować apelu, ale uczennice Maja Wilkowiecka z klasy 6 i Julia Mazur z klasy 5 przygotowały prezentacje multimedialne, w których zawarły najistotniejsze fakty i ciekawostki dotyczące Konstytucji 3. Maja. Franek Falarczyk z klasy 4 zaprojektował nawet monetę z tej okazji. Uczniowie z klas 4-8 również wykonali prace plastyczne (flagi, orła), aby podkreślić z dumą, że WSZYSCY JESTEŚMY POLAKAMI .
Jedność trzeba nad wszystko zachować!
Suwerenność ma być Świętością!
I tożsamość ma być Narodowa!
Miejsca obcym wyznaczyć i gościom!
Usiąść razem – jak w jednej rodzinie,
a nie w jakimś podrzędnym zajeździe.
Przeciwstawić się zdradzie i kpinie.
Znaleźć miejsce dla wszystkich w gnieździe!
Nie pytajmy się innych o zgodę.
Nowy Polsce zapiszmy Maj.
Mimo różnic jesteśmy Narodem
I to do nas należy ten kraj!
72-113 Krępsko
ul. Szkolna 2