Tematyka cyberprzemocy jest nam wszystkim znana.W obecnych czasach dzieci funkcjonują online już na bardzo wczesnym etapie swojego życia. Z tego powodu są nazywane internetowym pokoleniem. Nieograniczony dostęp do sieci to przede wszystkim wielka szansa, ale też równie duże zagrożenie. Niemal nieustanne przebywanie w wirtualnym świecie sprawia, że przenosimy tam także tradycyjne zjawiska i problemy. Jednym z nich jest przemoc, która przybiera coraz bardziej wyszukane formy, a co gorsze jest przez dorosłych trudniej dostrzegana. Czasy pandemii sprzyjają temu zjawisku. Ważne, aby przestrzegać dzieci przed cyberprzemocą, a w sytuacjach zetknięcia się z nią, nauczyć prawidłowej reakcji na zagrożenie.
Tegoroczne Szkolne Dni Profilaktyki przebiegły pod hasłem
"Cyberprzemoc- mam na to wpływ!".
Przez cały tydzień odbywały się różne działania skierowane do dzieci z oddziału przedszkolnego (5-6 latków), uczniów jak i rodziców.
Dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6 latki i uczniowie klas I-VI obejrzeli przedstawienie profilaktyczne "Mniam mniam" – zdrowe odżywianie i styl życia z elementami ekologii i profilaktyki uzależnień, cyberprzemocy. Po obejrzanym przedstawieniu uczniowie klas IV-VI uzupełniali materiały dydaktyczne związane tematem przedstawienia.
"Przemoc w internecie – mój wróg" to temat prac plastycznych wykonywanych przez uczniów klas I-VIII na szkolny konkurs (klasy IV-VII wykonywały prace podczas lekcji plastyki). Komisja konkursowa pod przewodnictwem pani Magdaleny Korzeniewskiej wyłoniła zwycięzców i przyznała wyróżnienia w dwóch kategoriach.
Klas 1-3 I miejsce – Filip Musialski kl.2 II miejsce – Natasza Siudyło kl.3 III miejsce – Hubert Wawrzoła kl.3 Wyróżnienie – Weronika Ćwik kl. 2 |
|
Klas 4-7 I miejsce – Martyna Ćwik kl.6 II miejsce – Bartosz Żak kl.5 III miejsce – Michalina Cioroch kl.7 Wyróżnienie – Martyna Romankiewicz kl. 4 |
Uczniowie klas V-VIII na lekcji języka polskiego przygotowali prace na temat "Cyberprzemoc – mam na to wpływ!". Pani Dagmara Kmet i pani Agnieszka Hołobowska oceniły prace uczniów. Wyróżnione prace zamieszczone są poniżej (w plikach).
Podczas zajęć z wychowawcą uczniowie klas I-VIII rozmawiali na temat "Mam wiedzę, mam siłę, mam moc aby zwalczać cyberprzemoc". Uczniowie mogli opowiedzieć o swoich doświadczeniach odnośnie przemocy w internecie. Poznali przyczyny i rodzaje cyberprzemocy. Dowiedzieli się jak postępować będąc ofiarą cyberprzemocy oraz gdzie należy wtedy szukać pomocy.
Pedagog szkolny przeprowadził z uczniami klas I-III pogadankę na temat cyberprzemocy. Z wykorzystaniem filmików Sieciaki.pl omówił zagrożenia czyhające na dzieci w wirtualnym świecie.
Również rodzice zostali włączeni do działań profilaktycznych. Profilaktyka rodziców obejmowała rozmowy z ekspertem (cykl rozmów – filmiki online) "Uzależnienie od Internetu i cyberprzemoc" oraz pedagog szkolny udostępnił rodzicom materiały pt. "Rola rodziców – kontrola dziecka w sieci".
Ponadto pedagog szkolny w ramach doskonalenia zawodowego uczestniczy w webinar „Sexting i nagie zdjęcia w sieci”.
Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w realizację działań podczas tygodnia profilaktycznego. Zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie plastycznym gratuluję (dyplomy i nagrody będą do odbioru po 11 kwietnia br. w sekretariacie szkoły).
Inga Płosaj-Jurek
pedagog szkolny
72-113 Krępsko
ul. Szkolna 2